Emocionant II Raid Illa de Rodes

Crónica | 10/06/2014 por Adrià Vall

Per segon any consecutiu el Raid Illa de Rodes (2a prova puntuable per la Copa Catalana FCOC) va superar totes les expectatives dels raiders amb una organització excel·lent que va cuidar tots els detalls, i molt bons recorreguts amb una gran varietat de proves i disciplines.  A més de l’èxit participatiu amb 79 equips inscrits, aquesta edició també destacava per la nombrosa presència de raiders d’alt nivell, amb 2 campions del món de raids d’aventura (Albert Roca 2013 i Arnau Julià 2010), i molts altres raiders amb experiència internacional, que serviria d’al·licient, provocant un alt ritme de competició i emoció fins al final amb constants alternances en les primeres posicions.

A les 8:00h els equips d’èlit i aventura estaven preparats sota l’arc a la Platja de Roses per fer la sortida en massa de la primera secció de caiac de 8Km fins a la Cala Montjoi.  Una espessa boira i una temperatura suau els van acompanyar tota la secció.  Els primers equips van arribar a menys de 3’ de diferència al CC: en primera posició AA (amb Arnau Julià i Albert Vilana), Colomina Team (de David Tarrés i Marta Riba), l’equip local Sportfull Illa de Rodes Raid Team (amb l’Ernesto Cobacho i Rafael Turra), el CER l’Escala (d’Albert Roca i Leslie), el CATRAID-Trangoworld (de Xavi Rodríguez i Xavi Zapater), l’Equip de Raids Twonav Terres de l’Ebre (d’Oriol Pellisa i el Josep Enric Benaiges) i raidaventura.org (de Jaroslav Najman “Kaiman” i Adrià Vall), tots ells amb un parcial de 25’ inferior al millor temps previst per l’organització. 

Durant la secció 2 de treking+bunkering es van produir canvis en les primeres posicions, agafant el lideratge el CER l’Escala, seguit a 2’ d’un grup format per raidaventura.org, Sportfull Illa de Rodes, Editorial Alpina (de Chus Rubio i Jesus Baldo) i Terres de l’Ebre.  Durant la secció 2 Xavi Rodríguex de l’equip CATRAID Trangoworld va recaure en la lesió al turmell que arrossega des del Campionat d’Europa obligant-los a retirar-se. 


La secció 3 consistia en una btt de 18Km +640m que portaria als equips des del nivell del mar fins gairebé el Pic de Pení, mentre el Sol ja començava a fer acte de presència i es podia gaudir de magnífiques  vistes de tot el Cap de Creus.  Durant aquesta secció l’equip AA va recuperar posicions i es va col·locar líder, tot i que al passar per una zona prohibida rebrien una penalització que els acabaria privant del podi.

Al CC3 es deixaven les btts per iniciar la S4 de treking (11Km +/-1.490m) que seria la més dura del raid amb el Sol apretant de valent amb temperatures màximes de 30ºC que van acabar passant factura a més d’un equip.  Durant aquesta secció els 3 primers equips: AA, raidaventura.org i Sportfull Illa de Rodes Raid Team, es van anar alternant les posicions amb constants avançaments.  Per darrere retallant distàncies els equips Twonav Terres de l’Ebre Raid Team i Colomina Team.

A menys de 10’ de diferència arriben els 5 primers equips al CC4 per iniciar la S5 de patins que els retornaria a les bbts per fer la S6 de 18Km +/-940m amb ràpel inclòs.  Aquesta secció també seria decisiva ja que l’equip Twonav Terres de l’Ebre es va deixar una balisa, i tot i protagonitzar una bona remuntada final es van acabar quedant fora del podi, mentre que l’equip raidaventura.org va tenir problemes mecànics.


En arribar a Roses pàdel surf per relleus, orientació urbana, orientació específica, tir amb arc i slackline.

Finalment el primer equip en creuar la línia de meta va ser AA amb 7h55’ (on cal sumar-hi la penalització de 180’), seguits a només 4’ de l’Equip de Raids Twonav Terres de l’Ebre (però amb una balisa menys).  Els tercers en arribar van ser els Colomina Team amb 8h04’ que a més tenien bonificació femenina i els assegurava la 1ª posició al podi, seguits de l’equip local, a només 3’, Sportfull Illa de Rodes Raid Team que va obtenir la 2ª posició.  Els següents en arribar van ser raidaventura.org i CER l’Escala, que amb la bonificació femenina obtenia la 3ª posició.



També disputat va ser el raid de la categoria aventura que els esperava un total de 52Km i +1.500m.  5Km de caiac de mar servien de tret de sortida on l’equip Gen-eration (de Capella i Marcos Fernandez) arribava en 1ª posició al CC1 seguits a només 30’’ de l’equip Batex Garrotxí  (de Joel Vila i Sergi Bartrina). 


Tot seguit un treking de 8Km i +330m amb ràpel, on l’equip Maresme Extrem (de Llombart i Oriol Mas) remuntarien fins a la 1ª posició.  La S3 era una dura btt de 12Km +460m on l’equip A Pike Bikers Go-Xtrem (de Cesar Camarero) va aconseguir acabar en primera posició, seguit a 2’ de Gen-eration i a 6’ dels Barrufets Peregrins (de Rami i Eduard Girabert). Un treking circular de 9Km i +500m mantenia a Pike Bikers-Goxtrem en primera posició, seguits a només 3’ de Batec Garrotxí  i Barrufets Peregrins.  Finalment una btt d’11Km retornava els raiders a Roses on esmantenien molt igualades les 2 primeres posicions i Barrufets Peregrins perdia un parcial de 15’, seguit a només 2’ de Zipi Zape (de Xevi Roure i Noel Limoso).  Ja per Roses orientació urbana, específica, tir amb arc i slackline, on a Pike Bikers Goxtrem es va deixar una balisa i tot entrar per meta en primera posició amb 7h03’ no van poder fer podi.  El segon equip a entrar a meta va ser Batec Garrotxí amb 7h09’, aconseguint la 2ª posició del podi.  El següent equip en arribar va ser Barrufets Peregrins a 14’, que gràcies a la bonificació femenina van aconseguir la 1ª posició del podi.  El 3r classificat va ser Zipi i Zape, i a només 4’’ Gen-eration amb la 4ª posició.



Un total de 25 equips van disputar la categoria popular amb un total de 37Km i +690m amb també gran varietat de disciplines i proves: orientació urbana, btt, cursa a peu, tir amb arc, bitlles catalanes, slackline, caic de mar i pàdel surf.  Els 2 primers equips van aconseguir realitzar tot el recorregut i finalitzar a només 4’ de diferència entre ells.  En primera posició Primer Plat (d’Alba Punset i Francesc Vila) i en segon lloc Espartanos(amb Carles Montejo i Caracuel), completant el podi l’equip Tu Raid (de Navarro i Anna Jimeno).




També molt participativa i ajustada va ser la categoria Familiar amb un total de 16 equips i un podi format per Bellavista Team (Bernat Rovira i Joelle Moratin), JM (Jordi Izquierdo i Montse Castro) i Old School (Marta Vilumbrales i Blanco).  A només 7’’ i en 4ª posició l’equip Kekorrikipugui (Hilda Fraile i Jan Gálvez).



Enhorabona a l'organització per la feina ben feta, aconseguint celebrar una jornada on raiders de tots els nivells i edats han tingut el seu espai, oferint un ampli ventall de disciplines i proves, i ajustant els recorreguts i distàncies per cada categoria.  

També felicitar a tots els raiders pel bon ambient que es va respirar durant tota la jornada i per l'esforç realitzat, però sobretot per l'esperit de superació amb actitud positiva que ens permet millorar-nos cada dia aprenent dels errors.  Els raids ens recorden que cal esforçar-nos al màxim fins a l'últim segon independentment del que facin els altres equips, que mai s'ha de llençar la tovallola, i que cal mantenir la concentració fins al final. 

Recordeu que podeu aportar les vostres cròniques, fotos i videos a info@raidaventura.org


Video de Jesus Baldo (equip Editorial Alpina)

 

Crònica de l'Equip de Raids Twonav Terres de l'Ebre

+info: web Raid Illa de Rodes

En breu actualitzarem el Ranking Raider raidaventura.org by www.no-city.com

Pròxima cita: Indiketes Adventure Race


Autor
Adrià Vall
Sección raids, editor y director




comments powered by Disqus
Licencia Creative Commons Raid Aventura se encuentra bajo una Licencia Creative Commons Atribución-NoComercial-SinDerivadas 3.0 Unported